You are currently viewing Czarujący wieczór z muzyką gitarową

Wieczorem 29 kwietnia br. w naszej szkole wystąpił znakomity zespół Majek Guitar Duo w składzie Agnieszka Kamińska i Rafał Majek. Gitarowe duo przeniosło słuchaczy w fascynujący świat liryki instrumentalnej.

Przed licznie zgromadzonymi uczniami, rodzicami i absolwentami szkoły artyści zaprezentowali bardzo interesujący i niecodzienny repertuar na dwie gitary obejmujący kompozytorów włoskich i francuskich od późnego baroku do XX wieku.

Wieczór muzyczny rozpoczął się (M. Giulianiego) słynną uwerturą Goacchina Rossiniego do jego opery Cyrulik sewilski. Nieśmiertelnemu i lekkiemu przebojowi operowemu aranżacja na dwie gitary nadała nowego blasku.

W kolejnej części występu usłyszeliśmy Koncert obojowy d-moll Benedetto Marcellego / J.S. Bacha w transkrypcji na gitarę. Utwór ten, a zwłaszcza jego część środkowa adagio, należy do najznakomitszych przykładów kantyleny barokowej i doczekał się licznych adaptacji. Gitarzyści oczarowali słuchaczy subtelnymi odcieniami piano i szlachetnością barwy.

Po części barokowej, Rafał Majek z Agnieszką Kamińską przedstawili zapomnianego francuskiego wirtuoza z wczesnego romantyzmu: Antoine de Lhoyer’a. Jego Duo concertant z op. 34 artyści zagrali z wielkim wyczuciem i smakiem.

Kulminacją koncertu była polifoniczna twórczość jednego z najpłodniejszych twórców gitarowych XX wieku: Maria Castelnuovo Tedesco. W swoim monumentalnym zbiorze 24 preludiów i fug na dwie gitary włoski kompozytor oddał muzyczny hołd lipskiemu kantorowi – Janowi Sebastianowi Bachowi. Wybrzmiały wybrane perełki: Preludia i fugi w tonacjach c-moll, cis-moll oraz E-dur.

Publiczność nagrodziła gitarowe duo długimi brawami. Życzymy artystom kolejnych sukcesów artystycznych i pięknie dziękujemy za wspaniały koncert! 

Adrian Ślęczka

Zdj. Iwona Librant-Jakubczak